.
Standardy Ochrony Dzieci to program prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę skierowany do wszystkich instytucji/organizacji, w których dorośli pracują z dziećmi.
Celem wprowadzania standardów jest tworzenie bezpiecznych placówek i organizacji.
Dla Dzieci: kodeks relacji pacjent – personel
Pamiętaj, że
-
Masz prawo wiedzieć, jak nazywa się osoba, która Cię leczy i czym się zajmuje. Jeśli sama zapomni się przedstawić, możesz ją o to spytać.
-
Możesz nam powiedzieć, jak powinniśmy się do Ciebie zwracać.
-
Jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz na czym polega Twoje leczenie, w jaki sposób przebiegać będzie zabieg lub diagnostyka, a chcesz się tego dowiedzieć –zapytaj. Jesteśmy tu także po to by udzielić Ci informacji.
-
Chcemy być z Tobą szczerzy – jeśli wiemy, że jakieś działanie (czynność medyczna) może zaboleć, powiemy Ci o tym.
-
Będziemy starali się pytać Cię o zdanie w sytuacjach, kiedy będzie to możliwe.
-
Informacje o Twoim zdrowiu zachowamy w tajemnicy – nie będą one ujawnione innym osobom poza Tobą i Twoimi rodzicami lub opiekunami.
-
Możesz też potrzebować wsparcia – przytulenia lub pocieszenia, daj nam wtedy znać. Nie zawsze będziemy mogli dać Ci tyle czasu, ile potrzebujesz, ale będziemy się starać. Możemy Cię przytulić, tylko wtedy, kiedy na to pozwolisz, nie zrobimy tego bez Twojej zgody.
-
Twoja mama, tata lub Twój opiekun mogą być z Tobą zarówno podczas wizyty w Poradni , jak i w Szpitalu, jeśli tego potrzebujesz. Wtedy Twoi bliscy (np. dziadkowie, ciocie, wujkowie) będą mogli Cię odwiedzać.
-
Chcemy, żebyś wiedział, że będąc w Poradni lub Szpitalu masz prawo do nauki, zabawy i odpoczynku. Możesz ze sobą mieć ulubioną zabawkę, np. misia lub książkę.
_____________________
Jeśli wydarzyło się coś niepokojącego, ktoś Cię skrzywdził lub przekroczył Twoje granice, możesz nam o tym powiedzieć i poprosić o pomoc. Zgłoś to pracownikowi medycznemu (pielęgniarce, ratownikowi, lekarzowi, fizjoterapeucie). Postaramy się podjąć działania, w taki sposób żebyś czuł się bezpieczny.
Czasem jesteśmy zabiegani i zmęczeni, możemy nie mieć czasu, aby z Tobą dłużej porozmawiać, bo czekają na nas pacjenci, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy. Prosimy, nie zniechęcaj się. W takich sytuacjach postaramy się wskazać Ci kogoś, kto będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i zaopiekować się Twoim problemem.
______________________
Opracowanie i wprowadzenie standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem stanowi realizację obowiązku prawnego wynikającego z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560).
Wiecej informacji w linku https://standardy.fdds.pl/standardy-w-dzialaniu/medyczne.